Biblioteka szkolna

Biblioteka szkolna czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 16:00

p. Helena Niesłuchowska

8:00 – 13:30 11:00 – 16:00  11:00 – 12:30 8:00 – 14:30

10:00 – 16:00

p. Piotr Nowak 12:00 – 16:00 8:00 – 11:30 11:00– 12:30 12:00 – 13:30
14:30 – 16:00
8:00 – 11:30
12:45 – 13:30

Księgozbiór biblioteki szkolnej jest systematycznie wzbogacany o nowości kupowane z funduszu Rady Rodziców oraz o książki przekazywane w darze przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

W ostatnim czasie nabyliśmy część księgozbioru po likwidowanej Szkole Podstawowej nr 8 w Chorzowie oraz zakupiliśmy wiele ciekawych pozycji dla uczniów i kadry pedagogicznej.

Wśród nich szczególnie polecamy:

• Serię „Biblioteka Wiedzy”, która w ciekawy i przystępny sposób opisuje elementy otaczającego nas świata.
  • Serię „Dlaczego…Odpowiedzi na pozornie łatwe pytania” , książka skierowana jest do dzieci, nauczycieli i rodziców.
  • „Chopin oczami dzieci”. Książka wzbogacona jest o płytę CD z utworami kompozytora.
  • Seria „Od Mieszka I do Jana Pawła II” .Publikacja zawiera zbiór 30 przewodników, które przeprowadzają przez historię Polski poczynając od jej chrztu aż po rok 2005r. Każdy z przewodników zawiera płytę wzbogaconą o program do odtworzenia na komputerze.

Gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów to nie jedyne zadania naszej biblioteki. Jednocześnie realizujemy program edukacji czytelniczej i medialnej oraz organizujemy konkursy biblioteczne. W ramach zajęć dodatkowych prowadzimy ćwiczenia usprawniające czytanie a na bieżąco wspieramy uczniów w wyszukiwaniu informacji rozwijających ich wiedzę.

Zbiory biblioteki

Biblioteka gromadzi piśmiennictwo z zakresu:

• nauk pedagogicznych,
  • wydawnictw metodycznych dla nauczycieli,
  • podręczników dla uczniów,
  • literatury pięknej polskiej i obcej,
  • kultury, sztuki, historii i wiedzy o regionie.

Udostępnianie zbiorów prowadzone jest w oparciu o program Biblioteka Szkolna – MOL oraz czytnik kodów współpracujący z komputerem.

Wprowadzenie programu komputerowego do biblioteki niesie za sobą wiele pozytywnych efektów, m. in. przejmowanie pewnych czynności przez komputer (zbieranie danych statystycznych, śledzenie zaległości); inne czynności istotnie wspomagane przez komputer to: rejestracja wypożyczeń, opracowanie nabytków, wyszukiwanie informacji o książkach i innych materiałach bibliotecznych na podstawie zawartości rozmaitych elementów opisu bibliograficznego.

Czytelnia biblioteki posiada zbiory:

• wydawnictw ogólnoinformacyjnych,
  • czasopism specjalistycznych dla nauczycieli,
  • czasopism dziecięcych i młodzieżowych.

Warsztat informacyjno-bibliograficzny:

Poszukiwanie książek ułatwiają:

• katalog alfabetyczny i rzeczowy,
  • kartoteka zagadnieniowa.

Strony: 1 2 3